Arbeitsblatt: Clausura Ils plurals

Material-Details

Clausura tier ils plurals tenor access
Rumantsch
Lingua - Rumantsch
8. Schuljahr
2 Seiten

Statistik

178548
239
0
30.01.2018

Autor/in

Giohen Monn


Land: Schweiz
Registriert vor 2006

Downloads Arbeitsblätter / Lösungen / Zusatzmaterial

Die Download-Funktion steht nur registrierten, eingeloggten Benutzern/Benutzerinnen zur Verfügung.

Textauszüge aus dem Inhalt:

Clausura da cumparegliaziun: Grammatica: Ils plurals 1. Enquera el proxim text tut ils substantivs cun plurals regulars. Marca els cun in fletter glischont. Il di da nozzas arriva. Cauld bi sulegl, tschiel blau, bunaura, il mund spir verdura flurs. Pli bi san ins gnanc patertgar. Avon casa dalla furmicletta ei tut il plaz scuaus spurlaus schuber bein. Ed entuorn entuorn las flurs che senclinan fan stupenta parada. La casa dalla furmicletta sesarva. Il spus vegn orda porta. El sto seplaccar per buca pigliar en igl esch cun siu cilender. Ridischen, tgei cumparsa che nies salep fa! Cassacca brinverda cun barlacs, camischa cravatta alva caultschas melnas. La furmicla ha dau uorden fatg ora tut cun fier. Ei para sco niev. Siu spus ei bials. Ed ina flur porta el sin inureglia ed ina melna en bucca. Quei ei bellezia. [ord: Il salep la furmicla] 16p 2. Scriva il plural regular en la tabella. singular il herox b c plural f) singular il ris il success il caz igl abus h il cuirass d il péz i) il scarnuz e il plaz j) il bass plural 10p 3. Suttastreha cun in fletter glischont el text che suonda tut ils substantivs cun plurals irregulars. Il signun ha catschau il piertg en nuegl. En leu sesanflavan duas vaccas, mintgina mo cun in tgiern. Quei fuvan denton tut aunc stiarls. Sura en clavau haveva in tgaun fatg tschun cagneuls, il giat dasperas treis gattels. Silsuenter eis el ius en iert per zarclar. Quel sesanflava sut in ischi. Tuttenina fa ei ina canera curiosa. In cavriel cuora sper el ora. Suenter quellaventura pren il signun siu schierl va per lenna. Encunter sera pren el aunc il criec va ora sil prau. Leu ara el siu prau denter ils tiarms. 4. Empleina la tabella cun fuormas specialas ni irregularas dil plural. singular il vadi singular igl armal igl um h il cristagl c il pupi i) il blessau d il rieven j) la matta e il parsiel il spiel f) il pissi l) il culiez ) plural 10p plural 12p 5. Empleina la tabella tenor igl exempel dau. singular exem il crap pel a) b) c) d) e) f) g) h) i) j) plural singulativ ils craps plural collectiv la crappa il grep il rom il schanugl igl ies il péz il fumegl il lader il stierl igl utschi la caglia 20p